Kto to jest vanseller i ile zarabia?

Odpowiedź na pytanie: kto to jest vanseller, częściowo można znaleźć w samej nazwie. Jednak pojęcie to obecnie jest dużo szersze. Zakrojone na szeroką skalę strategie marketingowe w sprzedaży mogą zakładać zaangażowanie vansellera do poszerzania zasięgu i zdobywania nowych klientów. Choć podstawowym zajęciem osób na tym stanowisku ciągle jest jednak realizowanie planów sprzedażowych.

 

Kim jest vanseller?

Samo słowo pochodzi z połączenia dwóch angielskich wyrazów „van”, czyli auto dostawcze i „seller”, czyli sprzedawca.  A więc osoba zajmująca się vansellingiem, jeździ samochodem i oferuje wybrane produkty w bezpośredniej sprzedaży. Praca vansellera zakłada jednak nie tylko sprzedaż doraźną, bezpośrednią, ale umożliwia także zawieranie z klientami umów i regularne dostawy towaru. Co to jest vanselling? To handlowanie produktami prosto z auta. Roboczo dzieli się vansellerów na różne rodzaje: vanseller sieciowy, vanseller marki. Różnią się oni tym, z kim współpracują. Jedni oferują produkty jednej marki, inni w swoim asortymencie mają towary różnych producentów.

Na czym polega praca vansellera?

Vanseller jest przedstawicielem handlowym, ale takim, który już w momencie spotkania jest w stanie zaoferować pełny asortyment produktów firmy, którą reprezentuje. Praca sprzedawcy – vansellera polega więc w dużej części na jeżdżeniu autem do klientów. Niektórzy z nich są klientami stałymi, z którymi jest podpisany jakiś rodzaj umowy, inni z kolei to klienci doraźni, którzy korzystają z jego usług na przykład uczestnicząc akurat w wydarzeniu, które vanseller obsługuje.

Ile zarabia vanseller?

Zarobki vansellera są oczywiście uzależnione od wielu czynników. Wśród najważniejszych wymienia się doświadczenie, zasięg i bazę klientów. Nie bez znaczenia dla tego, ile zarabia vanseller są także umiejętności interpersonalne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów i ogólna sprawność rozpoczynania relacji. Zaangażowanie zespołu takich przedstawicieli-vansellerów jest w stanie nie tylko podnieść wyniki sprzedaży, ale także zbudować markę oferowanych produktów. Średnie zarobki vansellera mieszczą się w granicach określonych dla przedstawicieli handlowych i jest to wynagrodzenie rzędu 2-4 tysięcy złotych brutto.

Jakie są wymagania by zostać vansellerem?

W pracy na stanowisku kierowcy – vansellera z pewnością bardziej niż wyższe wykształcenie liczy się komunikatywność czy samodzielność i dobra organizacja pracy, co jest typowe także dla przedstawicieli handlowych. Choć wśród rekruterów mile widziany jest dyplom z marketingu czy zarządzania sprzedażą. Dy absolutnych wymogów dochodzi konieczność posiadania co najmniej prawa jazdy kat. B. Praca vansellera należy do wykonywanych samodzielnie. Liczy się więc przede wszystkim umiejętność utrzymywania dobrych relacji z klientami, organizacja spotkań i wysoko rozwinięta umiejętność prowadzenia negocjacji.