Jak zostać tajemniczym klientem?

Często bywa tak, że szef lub inwestor przeprowadza audyt prowadzonej działalności. To rodzaj testu, czy wszystko działa tak jak powinno, a pracownicy rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Wyobraźmy sobie teraz, że centrala przysyła precyzyjne informacje do sklepu – kontroler przyjedzie w ten weekend! Co następuje? Pracownicy postawieni są w stan najwyższej gotowości, towar z magazynu ląduje na półkach, jest pięknie „wyfejsowany”, wszyscy ćwiczą uśmiechy, a ochroniarz zamiast patrzeć w telefon dzielnie patroluje sklepowe alejki. Czy taka kontrola rzeczywiście ma sens? Tak, ale centrala nie sprawdzi w ten sposób jak pracownicy wywiązują się ze swoich obowiązków. Można co najwyżej ustalić w ten sposób problemy w łańcuchu dostaw, cenach, wysokości marży, czy zdiagnozować oczywiste problemy personalne. Co jednak w sytuacji, kiedy zleceniodawca audytu chce poznać rzeczywiste mechanizmy rządzące sklepem? Wtedy wysyła do punktu tak zwanego tajemniczego klienta.

Na czym polega praca jako tajemniczy klient?

Praca tajemniczego klienta, to przede wszystkim tajna kontrola danego punktu handlowego. Firmy chętnie korzystają z tej formy kontroli, ponieważ daje ona rzeczywiste i prawdziwe wnioski. Ukryty klient pracuje incognito, najczęściej angażowane są do tego zadania osoby, które i tak by daną czynność wykonały. Chodzi o naturalność. Osoba zatrudniona jako tajemniczy klient na zlecenie udaje się więc do sklepu i stara się przeprowadzić normalne zakupy. Bada zarazem zachowanie i reakcje obsługi, sprawdza dbałość o ekspozycję, a czasem próbuje nawet sprokurować problem i obserwuje jak sobie z nim radzą pracownicy sklepu. Po przeprowadzonej kontroli taki audytor ma obowiązek sporządzić szczegółowy raport. Często oznacza to wypełnienie przygotowanej dokumentacji. Zwykle ma ona formę ankiety tajemniczego klienta. Dokument ten jest podstawą do analizy, wyciągnięcia odpowiednich wniosków i wdrożenia programu naprawczego w punkcie.

Jakie pytania zadaje tajemniczy klient?

Wszystko zależy od zlecenia, ale w przeważającej większości tajemniczy klient ma za zadanie zbadać reakcje obsługi na postawiony przed nią problem. Przydają się w tym wysoko rozwinięte umiejętności aktorskie, ale oczywiście nie jest to warunek konieczny. Tajemniczy klient jest jednak skuteczny tylko wtedy, kiedy nie zostaje zdemaskowany. Wśród pytań, które zadaje obsłudze osoba zatrudniona jako tajemniczy klient często pojawiają się pytania dotyczące doradztwa w konkretnych sprawach. Może to być na przykład prośba o doradzenie w jakiej kreacji będzie nam lepiej, czy dobranie do ścian odpowiedniego koloru zasłon. Innym rodzajem pytań są te dotyczące dostępności danego produktu w sklepie. Sprawdza się w ten sposób zaangażowanie pracowników. Badanie tajemniczego klienta musi być wykonywane w pełnej konspiracji. Kiedy eksperyment zostaje wykryty, przestaje mieć wartość użytkową dla zleceniodawcy.

Jaki powinien być tajemniczy klient?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, jednak istnieje kilka cech wspólnych tajemniczego klienta idealnego. Praca jako tajemniczy klient wymaga dokładności, skrupulatności, spostrzegawczości i dobrego zorganizowania. Jak wcześniej wspomnieliśmy dobrze widziane w przeprowadzaniu tego typu audytów są również umiejętności aktorskie. Wszystko po to, by uniknąć wykrycia audytu przez pracowników. Wówczas może się okazać, że kontrola będzie po prostu pozbawiona sensu. Jednak dobrze przeprowadzony audyt i później sam raport tajemniczego klienta mogą być dla zleceniodawcy prawdziwą kopalnią wiedzy dotyczącej zarówno zachowań pracowników, jak i ewentualnych problemów, które wymagają interwencji. Często przy okazji analizy podjętych działań pojawia się pytanie: czy tajemniczy klient jest zgodny z prawem? Otóż odpowiedź wydaje się prosta. Jeśli nie łamie prawa, to tak, ale przepisy jednoznacznie nie zabraniają prowadzenia takiej działalności.

Korzyści z bycia tajemniczym klientem

Wśród korzyści z bycia tajemniczym klientem z pewnością wymienić można elastyczne godziny pracy i samodzielność. Praca ta może być łączona z innymi zajęciami, a samo bycie ukrytym klientem jest doskonałą możliwością dorobienia. Dzięki elastycznym umowom tajemniczy klient może realizować zlecenia dla kilku różnych firm, co dodatkowo podbija możliwe do osiągnięcia wynagrodzenie.

Ile zarabia tajemniczy klient?

Wiele w tej kwestii zależy od charakteru samego zlecenia, jednak przeglądając oferty pracy jako tajemniczy klient dowiemy się, że stawki oscylują w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu zł za godzinę pracy. Jest to praca elastyczna, dająca duże możliwości łączenia zleceń, co może dodatkowo podnieść osiągane wynagrodzenie. Osoby zatrudniające się jako mystery shopper najczęściej traktują to zajęcie jako możliwość dorobienia. Robią to więc po godzinach swojej regularnej pracy.

Jak znaleźć pracę jako tajemniczy klient?

Warto skorzystać w tej sprawie ze sprawdzonych usługodawców. W internecie znaleźć można kilkadziesiąt ogłoszeń dotyczących zatrudnienia tajemniczych klientów. Różni je zakres, stawka i lokalizacja zleceń. Oczywiście najlepiej jest skorzystać z oferty firmy, która ma odpowiednie doświadczenie i historię działalności. Wtedy możemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani, a odpowiednio wynagrodzeni za swoją pracę.