Mobilny doradca kredytowy

Sprzedaż produktów finansowych odbywa się obecnie za pośrednictwem wielu różnych dróg. Tradycyjnie, czyli stacjonarnie w oddziale banku, telefonicznie, poprzez wydanie odpowiedniej dyspozycji konsultantowi, on-line, poprzez wysłanie wniosku internetowego. Ostatnio banki i parabanki coraz chętniej korzystają także z usług mobilnych doradców kredytowych, co znacząco zwiększa możliwość pozyskania nowych klientów. To osoby, które świadczą usługi bankowe w miejscu wskazanym przez klienta. Równie dobrze może to być biuro osoby zainteresowanej usługami finansowymi, a także jej mieszkanie. W ofercie tego typu handlowców, którzy muszą posiadać wszystkie cechy przedstawiciela handlowego, są karty kredytowe, kredyty gotówkowe od ręki, a także takie usługi jak otwarcie, lub zamknięcie konta, oraz wiele innych.

Doradca kredytowy – kto to jest?

Mobilni doradcy kredytowi, to tak naprawdę przedstawiciele handlowi świadczący usługi finansowe w miejscu wskazanym przez klienta lub po prostu poza oddziałem instytucji finansowej, którą reprezentują. Dlatego oczekiwania i cechy takich pracowników są często tożsame właśnie z handlowcami. Osoba zatrudniona na stanowisku musi więc wyróżniać się nienaganną prezencją, a także mieć pełną wiedzę na temat oferowanych produktów oraz umieć je atrakcyjnie przedstawić klientowi. To od umiejętności takiego mobilnego doradcy kredytowego zależy, jak wielu klientów i o jakim portfelu usług uda się pozyskać. Pracownicy tego typu pracują najczęściej na zasadzie prowizyjnej – mowa jest często o podstawie oraz dodatku związanym z realizacją ściśle określonego planu – targetu sprzedażowego. Rozwój pracowników tej gałęzi handlu polega w dużej mierze na rozwijaniu umiejętności sprzedażowych, co może wprost prowadzić do polepszenia wyników, a więc i efektywności danego handlowca. Czynnikiem determinującym jest tu umiejętność dotarcia do klienta. Niektóre banki oferują doradcom własne bazy danych, na których przedstawiciele mogą pracować. Inne z kolei liczą na inicjatywę doradcy. W ostatecznym rozrachunku chodzi jednak nie o drogę, a o efekt.

Na czym polega praca doradcy kredytowego?

Praca ta polega na sprzedawaniu usług finansowych w sposób mobilny, to znaczy poza oddziałem instytucji, którą się reprezentuje. Bardzo ważne jest tu odpowiednie planowanie i organizacja pracy. Stąd też podstawa, to posiadania prawa jazdy kat. B. Jazdy jest dużo, ale co do zasady mobilny doradca kredytowy nie powinien na to narzekać, bo najczęściej otrzymuje do dyspozycji służbowy samochód, a poza tym nikt przecież nie ukrywa charakteru tej działalności. Sprawność w bezpiecznym i dynamicznym pokonywaniu kolejnych kilometrów jest absolutnym obowiązkiem. Wśród cech pożądanych są także dobra prezencja, a także wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. To od tego zależy przecież, jak wiele produktów finansowych uda się sprzedać oraz jaką wartość będzie miał średni koszyk zakupowy klienta. Procesy rekrutacyjne przeprowadzane są w poszukiwaniu kandydatów spełniających normy dla przedstawiciela handlowego, a jednocześnie mogących pochwalić się doświadczeniem w sprzedaży. Umiejętności sprzedażowe są bowiem w tym przypadku wyjątkowo ważne. Doradca sprzedaje produkty i usługi osobom, które często potrzebują doraźnego zastrzyku gotówki. Jest to szansa na przedstawienie pełnej oferty i pokazanie możliwości, jakie niesie za sobą skorzystanie z niej. Gdy dodatkowo dochodzą do tego wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, mobilny doradca kredytowy z łatwością osiąga target sprzedażowy, a niekiedy przebija go, co skutkuje wypłatą premii, choć akurat to zależne jest od charakteru umowy. Niektórzy doradcy pracują bowiem na zasadzie umów B2B i rozliczani są po prostu z wyników, a za wartość umówionej faktury muszą jeszcze opłacić koszty prowadzenia tego typu działalności, jak ZUS, podatek czy użytkowanie i amortyzacja auta, jeśli pracodawca nie oferuje samochodu służbowego. W takim przypadku umowa musi zawierać kwotę, którą doradca miesięcznie przeznaczy także na użytkowanie pojazdu. A pamiętać należy, że jest to praca niejednokrotnie wymagająca pokonania miesięcznie naprawdę dużej liczby kilometrów.