Kto to jest merchandiser i na czym polega jego praca?

Każdy świadomy przedsiębiorca rozumie potrzebę odpowiedniej ekspozycji towaru. To między innymi od niej zależy wynik sprzedażowy wypracowany przez dany produkt. Gdy przedsiębiorca nabiera tej świadomości – wówczas zadaje sobie pytanie: co to jest merchandising? Jeśli towar jest widoczny, wyeksponowany według zasad współczesnego merchandisingu – sprzedaje się znacznie lepiej. Na stanowisku pracy, jakim jest merchandiser wymagana jest duża trafność w ocenie zachowań współczesnych konsumentów.

Kto to jest merchandiser?

merchandiser kto toW tym miejscu pojawia się merchandiser, czyli osoba, która eksponuje/wykłada asortyment na półki. Osoba odpowiedzialna za to, by dany produkt był dla klienta widoczny, zaprezentowany atrakcyjnie i zachęcająco do zakupu. Zaangażowanie merchandisera często skuteczniej buduje wśród konsumentów świadomość marki niż dużo kosztowniejsze działania marketingowe. Skuteczny i dobrze wyszkolony serwisant może podnieść sprzedaż produktu.

Jakie są zadania i zakres obowiązków merchandisera?

Jak wygląda praca merchandisera? Mówiąc wprost – podstawowe zadanie merchandisera to wykładanie towaru na półki. To oczywiście duże uproszczenie, ponieważ specjalistyczna ekspozycja towaru odbywa się w oparciu o szereg zasad, a zadania merchandisera są dużo szersze. Wykwalifikowany merchandiser w sklepie doskonale wie, że poprzez metody wyeksponowania asortymentu mamy ogromny wpływ na zachowania klientów, a wyeksponowany atrakcyjnie towar ma większą szansę na zakup. Wyróżnić można różne rodzaje merchandiserów. Od tego też zależy jakie jest stanowisko pracy

  1. Merchandiser stacjonarny

To taki ekspozytor towaru, który  został zaangażowany do obsługi jednej marki lub grupy produktów.

  1. Merchandiser mobilny

Na czym polega praca merchandisera mobilnego? Zakres zadań takiego merchandisera jest szerszy. Często odpowiada on bowiem za ekspozycję towaru w więcej niż jednym punkcie handlowym. W tej grupie serwisantów można wyróżnić dwa podtypy. Ci, którzy zostali wyposażeni w narzędzia służbowe oraz tacy, którzy pracują na własnym sprzęcie.

  1. Ecommerce merchandiser

To specjalista ds. merchandisingu zajmujący się stricte uporządkowaniem treści na stronie internetowej pod kątem atrakcyjności dla klienta.

Merchandiser a przedstawiciel handlowy

merchandiser a przedstawiciel handlowyW zakresie obowiązków merchandisera najczęściej nie leży dbanie o obecność towaru w sklepie. Pracuje on na takim produkcie, o którego obecność zadbał wcześniej przedstawiciel handlowy. Oczywiście wszystko zależy od typu merchandisera, ale przeważająca liczba osób dbających o wyłożenie towaru na półkach powinna skupić się na stosowaniu zasad odpowiedniej ekspozycji, a nie na dostarczaniu asortymentu do sklepu.

Jak zostać merchandiserem?

By zostać merchandiserem nie są potrzebne jest wykształcenie kierunkowe czy specjalistyczne doświadczenie. Jednak dobry ekspozytor towaru powinien wykazywać się umiejętnością oceny wizualnej sytuacji produktu na półce. Do wymogów w przypadku merchandisera mobilnego dochodzi posiadanie prawa jazdy. Oczywiście warunkiem jest też bardzo solidne podejście do obowiązków. Klient nie kupi towaru, którego nie ma. Dlatego podstawowym zadaniem serwisanta jest dołożenie produktów na półki.